Gitarowa Wiosna 2021Granie w różnych pozycjach na gryfie...

Zapraszam na kolejną część artykułu na temat aranżacji gitarowej fingerstyle. Zagramy ostatni motyw utworu "Wiosna" z repertuaru zespołu Skaldowie.

Przypomnę, że utwór jest jednym z trzech regulaminowych utworów konkursowych do wyboru. Jeśli chcesz zagrać ten właśnie utwór, a wciąż zastanawiasz się, jak zagrać ostatni jego fragment - to ten artykuł może okazać się pomocny. Do dzieła!

 

 

Na początek cofnijmy się do tematu tzw. alfabetu muzycznego. Pamiętasz, ile jest dźwięków w jednej oktawie?
Jeśli przyjmiemy, że alfabet ten rozpoczyna dźwięk "c", otrzymamy:
c - c# - d - d# - e - f - f# - g - g# - a - a# - b - c...
Oktawę w tym przypadku tworzą dźwięki c.

Jeśli dobrze przyjrzysz się rysunkowi klawiatury (rysunek 1), zauważysz, że w kolejnej oktawie nazwy dźwięków się powtarzają.
Mało tego - "wyglądają" na klawiaturze tak samo. W następnej oktawie będzie tak samo... i w następnej...

alfabet muzyczny

Wniosek? Dźwięków jest dwanaście i różnią się one wysokością. Im bardziej na prawo, tym dźwięk jest wyższy.

 

Na gryfie gitary nie widać tak ładnie oktawy, jak w przypadku klawiatury, ale zależność jest identyczna. Dźwięki na kolejnych progach jednej struny zmieniają się tak, jak dźwięki kolejnych klawiszy powyższej klawiatury. Spójrz na rysunek gryfu z opisanymi dźwiękami. Wybierz dowolną strunę i prześledź nazwy dźwięków na kolejnych jej progach, a następnie porównaj z dźwiękami, tworzącymi nasz alfabet muzyczny. Są takie same, prawda?

nazwy dźwięków na kolejnych progach gryfu gitary

Przyjrzyj się raz jeszcze diagramowi gryfu z nazwami dźwięków. Skoro w naszym muzycznym alfabecie, dźwięków jest dwanaście...

  • na XII progu każdej struny znajduje się dźwięk odpowiadający nazwie tej struny. To znaczy, że dźwięki danej struny i dźwięk na jej XII progu nazywają się tak samo, różnią się wysokością i tworzą interwał oktawy,
  • dźwięki o tej samej wysokości, na różnych strunach się powtarzają,
  • na gitarze można zagrać taką samą melodię w kilku miejscach - również melodię, składającą się z dźwięków o tej samej wysokości.

Poniżej przedstawiam zapis ostatniego fragmentu utworu "Wiosna" (Skaldowie) w dwóch wariantach opalcowania na gryfie. Zwróć uwagę na to, że melodia zagrana według każdego z nich, jest taka sama. Mało tego - dźwięki mają taką samą wysokość. Różnią się jedynie ich umiejscowieniem na gryfie...

Wariant 1

Wariant 2

W ramach ćwiczenia, wybierz dowolną melodię, którą znasz i umiesz już zagrać (lub jej fragment). Spróbuj dźwięki tej melodii odnaleźć w innym miejscu na gryfie i zagrać ją zgodnie ze znalezionymi dźwiękami.

Granie w różnych miejscach na gryfie, nazywa się graniem w różnych pozycjach gryfu.

Przykładowe opracowanie w nutach oraz w tabulaturze przedstawionego fragmentu utworu "Wiosna"
(właściwy tytuł: "Wszystko kwitnie wkoło"):

 

Weź udział w konkursie !!!


"Wiosna" (Skaldowie) to jeden z utworów, które możesz zagrać w konkursie "Gitarowa Wiosna 2021" oraz wygrać... nagrody :)
Zagraj techniką fingerstyle. Prześlij link do nagrania wideo ze swoją prezentacją i weź udział w konkursie!

Do wygrania nagrody i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników konkursu!
Zapraszam wspólnej nauki i do zabawy!

 

 

Katarzyna Maliszewska

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591