Gitarowa Wiosna 2021Aranżacja utworu na gitarę fingerstyle...

Definicja aranżacji muzycznej mówi, że jest to "ogół czynności twórczych i technicznych", za pomocą których nadaje się melodii "nowy obraz dźwiękowy". Przy czym ważne jest zachowanie linii melodycznej utworu. Można więc powiedzieć, że aranżacja to nic innego, jak ubarwianie melodii "po swojemu".

Jak można zaaranżować melodię utworu Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" na gitarę fingerstyle? Zapraszam do lektury...

 
 
 
 
Krok 1.

Poznaj dobrze melodię, którą chcesz aranżować. Słuchaj jej do czasu, aż nucenie jej z pamięci nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Krok 2.

Naucz się grać samej melodii utworu.
Być może podczas jej grania stwierdzisz, że warto zmienić tonację. Wybierz taką, która Tobie odpowiada.

 


Krok 3.

Dopasuj ze słuchu, bądź z ogólnie dostępnego opracowania akordy do granego przez Ciebie utworu.

Krok 4.

Zagraj utwór akordami, posłuchaj i oceń czy jakiegoś akordu nie zmienić. Dodać dźwięki, które nadadzą mu ciekawszego zabarwienia?

Krok 5.

Grając akordami, śpiewaj melodię utworu. Zastanów się, w jaki sposób możesz ją zagrać równocześnie z dźwiękami granych akordów.

Krok 6.

Poznaj dobrze akordy które grasz - jego dźwięki oraz kolory. Spróbuj je zagrać w różnych miejscach na gryfie. Oceń, które z nich najbardziej pasują do melodii.

Krok 7.

Zagraj pierwszy akord oraz początek melodii. Spróbuj połączyć dźwięki akordu z graną melodią. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w graniu dwudźwięków (dwa dźwięki uderzone równocześnie), to zagraj razem z dźwiękiem akordowym ten dźwięk melodii, który przypada w momencie "pojawienia się" danego akordu, np:

Krok 8.

Zagraj utwór akordami, ale w taki sposób aby podkreślić za pomocą ich dźwięków jego metrum.

Krok 9.

Sprawdź, czy jesteś w stanie nałożyć na akompaniament basowy, linię melodyczną utworu.

Krok 10.

Zastanów się nad rytmiką utworu. Może zastosować triole? Synkopy?


Krok 11.

Jeśli potrafisz zagrać melodię i akompaniament basowy - to cała reszta aranżacji sprowadza się do ich połączenia tak, jak Ty ten utwór "czujesz". Jakie chcesz zastosować ozdobniki? Hammer on? Glissando? A może zmienić strój gitary? Może dodać arpeggio? Może dodać element perkusyjny? Może zagrać bardziej na "jazzowo"? A może pozostawić charakter melodii z oryginału? Itd., itp.

Jeśli samodzielna aranżacja na tę chwilę jest dla Ciebie zbyt trudnym wyzwaniem, zapraszam do skorzystania z gotowego opracowania. Niemniej, zachęcam do własnych poszukiwań na gryfie. Jest to świetna zabawa, a przy okazji - poza tym, że poznajesz lepiej gryf gitary - rozwijasz muzykalność, pomysłowość i wyobraźnię muzyczną.

Często zdarza się, że poprzez taką "zabawę", pokonuje się różne bariery techniczne. A to z kolei sprawia, że gra wznosi się na wyższy poziom.

 

Weź udział w konkursie !!!

Spróbuj zagrać utwór "Dni, których nie znamy" na gitarze tak, aby było słychać melodię i akompaniament. Aranżację na gitarę fingerstyle możesz stworzyć sam lub skorzystać z gotowego rozwiązania. Weź udział w konkursie!
Prześlij link do filmu z nagraniem i wygraj nagrody...

Fundatorem głównej nagrody w konkursie "Gitarowa Wiosna 2021"
jest Takamine Polska!

Zasady uczestnictwa oraz zgłoszenie udziału poniżej:

Powodzenia!

 

Katarzyna Maliszewska

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591