Gitarowa Wiosna 2021Znasz melodię utworu i nie wiesz dalej?

Aby zagrać jakikolwiek utwór, najpierw trzeba go posłuchać - kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt razy. Poznać jego oryginalne wykonanie. Na czym skupić swoja uwagę?
Najważniejsza jest tzw. linia melodyczna utworu. Jeśli potrafisz zanucić melodię utworu, którego chcesz się nauczyć - fantastycznie! Możesz zaczynać swoją gitarową aranżację fingerstyle...

Zapraszam do lektury (koniecznie z gitarą w ręce). Temat przedstawię na przykładzie utworu "Takie ładne oczy" z repertuaru Czerwonych Gitar.

 

 

Krok 1.

Posłuchaj na YT, utworu, którego chcesz się nauczyć!

Krok 2.

Poszukaj również i posłuchaj innych wykonań.
Każdy utwór można zagrać w różnej stylistyce - klasycznej, popowej, folkowej, bluesowej, rockowej...

Krok 3.

Gdy potrafisz już zanucić melodię utworu, weź gitarę. Możesz zacząć szukać melodii...

Melodia w utworze jest najważniejszym jego budulcem. Ktoś inny powie, że jest to rytm... I też będzie mieć rację.
Na melodię bowiem składają się dwa elementy:

  • dźwięki (a konkretnie ich wysokość),
  • rytm, w jakim są one rozłożone.


Jak znaleźć i zagrać melodię do "Takie ładne oczy"?

  • Sposób 1. Najlepszą metodą jest granie ze słuchu. Nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z gitarą, spróbuj znaleźć na słuch pierwszy dźwięk melodii. W jaki sposób to zrobić? Potrafisz zanucić melodię utworu? Jeśli tak, skup się na pierwszym jej dźwięku. Szukaj tego dźwięku do skutku... Nawet jeśli zajmie ci to cały dzień - zrobisz ogromny postęp w rozwoju swoich muzycznych umiejętności!

  • Sposób 2. Jeśli dany utwór potrafisz zagrać akordami, przeanalizuj z jakich dźwięków się one składają. Nie wnikając na ten moment w szczegóły istnieje duże prawdopodobieństwo, że między innymi te dźwięki utworzą także melodię... Jeśli znasz podstawowe zasady muzyki, z łatwością dopasujesz akordy do tonacji granego utworu. Znajomość tonacji utworu zdecydowanie przyspieszy proces szukania dźwięków... Choć osobiście uważam, że najpierw lepiej ich poszukać na słuch, a później dopasować do tonacji...

  • Sposób 3. Jeśli na opanowanie utworu masz niewiele czasu, możesz skorzystać z dobrodziejstwa internetu, różnych opracowań nutowych, tutoriali na YT...

Spisany fragment melodii "Takie ładne oczy" może wyglądać np. tak:

 

Jeśli znasz melodię oraz potrafisz ją zagrać na gitarze, to możesz przejść do następnego kroku....

Krok 4.

Spróbuj zagrać akompaniament do melodii za pomocą akordów...

Pojawi się pytanie... A skąd mam wiedzieć, jaki akord będzie pasować? Tak naprawdę, to po jakimś czasie będziesz nie wiedzieć, a słyszeć pasujące do melodii akordy. Jeśli znasz tonację utworu i podstawowe zasady muzyki, akordy bez problemu dopasujesz... A jeśli nie znasz? Z pomocą przychodzą "śpiewniki gitarowe". Jest ich mnóstwo..
Wpisanie odpowiedniej frazy w pasku wyszukiwarki internetowej, z pewnością naprowadzi Ciebie na to, czego szukasz.
Akordy do piosenki... Chwyty gitarowe... Jak zagrać...

Akordy, za pomocą których można zagrać zilustrowany fragment utworu to:
- akordy durowe A, D, E oraz E7
(na diagramach: w kolejności od lewej strony do prawej).

Przygotowana przeze mnie aranżacja utworu Czerwonych Gitar "Takie ładne oczy" jest w tonacji A-dur. W tonacji tej mamy trzy krzyżyki, tzn. podwyższamy dźwięki: f do fis, c do cis oraz g do gis. Diagram z dźwiękami tworzącymi tonację A-dur (do V progu) możesz przeanalizować na rysunku poniżej (konieczne z gitarą!).

Krok 5.

Jeśli już potrafisz zagrać melodię, dopasować do niej akordy... pozostaje najprzyjemniejszy etap nauki danego utworu. Dlaczego najprzyjemniejszy? Jest to moment, w którym tworzysz i wymyślasz swoje rozwiązania na to, jak zagrać na jednej gitarze jednocześnie melodię oraz akompaniament...

Jak się do tego zabrać? Najprostszym sposobem jest nakładanie na dźwięki melodii dźwięków basu w taki sposób, aby pokrywały się one z dźwiękami granych akordów. Poniżej ilustruję diagramy dźwięków na strunach basowych, za pomocą których można zagrać prosty akompaniament.
Porównaj sobie te dźwięki z dźwiękami na diagramach akordów A, D oraz E (lub E7).
Dźwięki przedstawione na diagramach przedstawiają dźwięki na strunach basowych odpowiednie dla akordów, kolejno: A, D, E (oraz E7):

Krok 6.

Wymyśl swój akompaniament na każdym akordzie tak, aby uderzać wyłącznie w struny basowe.
Dla progresji akordów A - D - E7 - A, może on wyglądać tak:

 

Krok 7.

Śpiewaj lub nuć sobie utwór grając jednocześnie akompaniament na strunach basowych, dla kolejno występujących po sobie akordów.
W ten sposób usłyszysz, w jaki sposób na grane przez Ciebie dźwięki na strunach basowych nakłada się melodia utworu...

Krok 8.

Najtrudniejszy etap nauki, ale jednocześnie najbardziej przybliżający Ciebie do efektu końcowego. Zagraj równolegle partię linii melodycznej oraz utworzonego dla niej akompaniamentu basowego... Jeśli się Tobie to udało, brawo! O to chodziło!

Poniżej rozpisany i zapisany w formie pliku pdf fragment utworu "Takie ładne oczy" - osobno melodia (wraz z tekstem piosenki) oraz przykładowa aranżacja na gitarę fingerstyle...

Życzę udanych muzycznych podróży po gryfie i ciekawych aranżacji.

Weź udział w konkursie !!!

"Takie ładne oczy" (Czerwone gitary) to jeden z  regulaminowych utworów konkursowych. Wybierz jeden utwór. Naucz się go grać fingerstyle. Prześlij link do nagrania wideo ze swoją prezentacją wybranego utworu i weź udział w konkursie!
Do wygrania nagrody i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników konkursu!
Zapraszam wspólnej nauki i do zabawy!

 

 

Katarzyna Maliszewska

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591