O ile "nie strój zdobi człowieka...", o tyle z gitarą jest już nieco inaczej. Nastrojenie gitary to umiejętność, którą powinien opanować każdy gitarzysta. Jest to tematem kolejnej, trzeciej lekcji w ramach kursu "Mam gitarę i co dalej". Zapraszam do lektury i wspólnej nauki...

Jeśli naszą grę na gitarze ograniczymy do wydobywania dźwięków tylko na jednej strunie, to jej "strój" nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku grania na więcej, niż jednej strunie. Gitarę należy wcześniej czy później nastroić. Jeśli tego nie zrobimy - nawet wyćwiczone do perfekcji dźwięki i akordy zabrzmią nie tak, jak powinny.
A to, co usłyszymy w wyniku grania na rozstrojonej gitarze - nie nastroi pozytywnie...
Choć zdarzają się wyjątki... Zwłaszcza, gdy gra się z zespołem na przeglądzie...

Pozytywnie z rozstrojoną gitarą...

Byłam świadkiem sytuacji, w której w zespole zakwalifikowanym do konkursu, podczas przesłuchań, gitarzysta wzbudził najpierw niedowierzanie jurorów, a potem serdeczny śmiech jednego z nich. O co chodziło? Pech chciał, że w trakcie pierwszego utworu zerwała się struna w gitarze. Gitarzysta radził sobie najlepiej, jak potrafił i to jeszcze z uśmiechem na twarzy! To się chwali! Jednak podczas drugiego utworu, strój instrumentu całkowicie się zmienił... Pomimo tego, zespół grał dalej - bawiąc się i zarażając dobrym humorem zgromadzoną publiczność. Humor poprawili też jurorom, którzy spoglądając po sobie, nie mogli się powstrzymać od śmiechu...
Wszyscy słyszeli, że słuchać się nie dało, ale pozytywna energia płynąca ze sceny udzieliła się każdemu...

Miałam sposobność nieraz spotkać ten zespół na sali prób. To był ich pierwszy występ konkursowy. Wspominając to wydarzenie mówili:

"Nasz gitarzysta był tak przerażony, że nie wiedząc, co zrobić - po prostu grał dalej... a my razem z nim.
Świetnie się bawiliśmy, zapominając o tym, że to przesłuchania"
.

Jestem przekonana, że gdyby nie rozstrojona gitara, wyszli by z tych przesłuchań nie tylko z tym wspomnieniem.
Niejednemu zespołowi brak tak fantastycznej i pozytywnej energii na scenie... Z drugiej strony...

Nawet grając na nastrojonej gitarze, można swoje solo tak cudnie i z entuzjazmem wykonać - że zabrzmi, jakby gitara nie stroiła.
Przyznam się, zdarzyła mi się taka sytuacja podczas koncertu. Ja byłam przerażona... A muzycy? Raczej rozbawieni :P 
Każda taka sytuacja czegoś uczy... I o to chodzi... :)

Wracając do tematu, aby rozpocząć "na poważnie" naukę gry na gitarze, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest jej nastrojenie.
Sposobów jest co najmniej kilka. W tym artykule przedstawię jeden z nich... a w dołączonym nagraniu wystąpią moi młodsi uczniowie :)

Jak nastroić gitarę?Aby nastroić gitarę...
  • Potrzebny będzie stroik. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak taki stroik wygląda i jak z niego korzystać, piszę o tym w artykule:
    "Jak nastroić gitarę?". Zapraszam do lektury.
    Przy okazji poznasz podstawowe zasady strojenia gitary przy użyciu właśnie takiego stroika.
  • Sprawdź, jak zmienia się dźwięk danej struny podczas kręcenia kluczem w lewo i w prawo (w kierunku od siebie i do siebie).
    Przy prawidłowo założonych strunach w gitarze klasycznej, przekręcenie kluczem w lewo spowoduje podwyższenie się dźwięku danej struny (struna będzie się napinać), natomiast w prawo - jego obniżenie (naprężenie struny będzie coraz mniejsze).

W innym przypadku sprawdź, kiedy dźwięk struny się obniża, a kiedy podwyższa. Uderz w strunę. Nie tłumiąc jej dźwięku, przekręć kluczem w wybranym kierunku i posłuchaj, jak zmienia się dźwięk, który słyszysz.
Jeśli nie wiesz jeszcze, co oznacza dźwięk wyższy i niższy? Dowiesz się m.in. z artykułu, na temat "wysokości dźwięku".

  • Włącz stroik i umieść go na główce gitary.
  • Poznaj nazwy strun. Nazwa każdej struny to nic innego, jak określenie prawidłowej wysokości wydobywanego przez nią dźwięku.
    Nazwy strun w gitarze to kolejno: E6, A5, D4, G3, B2 oraz E1, gdzie E6 - jest struną najgrubszą, a E1 - najcieńszą.
  • Uderz w dowolną strunę i zobacz, co wskazuje stroik. W zależności o tego, w którą strunę uderzysz, na wyświetlaczu stroika zobaczysz drukowaną literę lub cyfrę przyporządkowaną do konkretnej wysokości dźwięku, uzyskanej w wyniku tego uderzenia.
  • Dowiedz się, jak korzystać ze stroika?
Aby gitara była nastrojona...

lubiegitare.pl

  • Nazwa struny, którą stroisz musi się zgadzać z tą, którą zobaczysz na wyświetlaczu stroika po jej uderzeniu. Np. Jeśli uderzysz w strunę najgrubszą E6, na stroiku powinna wyświetlić się litera E lub cyfra 6.
  • Wskaźnik na wyświetlaczu, po uderzeniu w daną strunę, powinien pojawić się na środku skali (najczęściej w tym momencie zmienia się kolor wyświetlacza, np. na zielony).
  • Jeśli struna będzie brzmieć za nisko, wskaźnik na wyświetlaczu stroika będzie się znajdować przed środkiem skali. Aby taką strunę nastroić, musisz podwyższać jej dźwięk, kręcąc kluczem w odpowiednim kierunku do momentu, aż wskaźnik na wyświetlaczu stroika znajdzie się na środku skali.
  • Jeśli struna będzie brzmieć za wysoko, wskaźnik na wyświetlaczu stroika będzie się znajdować za środkiem skali. Aby taką strunę nastroić, musisz obniżać jej dźwięk, kręcąc kluczem w odpowiednim kierunku do momentu, aż wskaźnik na wyświetlaczu stroika znajdzie się na środku skali.
  • Gitara będzie nastrojona, gdy uderzając w struny, od najgrubszej do najcieńszej, na wyświetlaczu stroika zobaczysz kolejno nazwy: E6, A5, D4, G3, B2 i E1, a przy każdym uderzeniu struny, wskaźnik na wyświetlaczu stroika będzie na środku skali.

stroik-do-gitarySamodzielne strojenie gitary (nawet przy pomocy stroika), rozwija już zdolność rozpoznawania dźwięków strun pod kątem ich brzmienia i wysokości. Strojenie gitary przy pomocy stroika jest najprostszą metodą strojenia, z którą powinien się zapoznać i oswoić każdy gitarzysta.

Jak nastroić gitarę za pomocą stroika? Jak radzą sobie ze strojeniem gitary początkujący gitarzyści? Zapraszam do obejrzenia materiału filmowego, którego bohaterami są uczniowie klasy gitary, którzy zaangażowali się do współtworzenia treści na lubiegitare.pl.

Jeśli masz pytania dotyczące tematu strojenia gitary przy użyciu przedstawionego typu stroika - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

/ Katarzyna Maliszewska /

 

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591