Mówi się, że "nie strój zdobi człowieka"... Całkowicie się z tym zgadzam, jednak w przypadku gitary jest dokładnie na odwrót. Nawet na najpiękniejszej gitarze nie usłyszymy dobrze tego co gramy, choćbyśmy mieli wszystko wyćwiczone do ostatniej nutki...

Sposobów nastrojenia gitary jest kilka. Najlepszym z nich jest strojenie na słuch... Ale nie czarujmy się. Jeśli stawiamy dopiero pierwsze kroki w grze na gitarze, nie potrafimy jej nastroić na słuch... A chcemy przecież poćwiczyć NA NASTROJONEJ GITARZE.
Jest na to rozwiązanie.

lubiegitare.plNajbardziej popularnym gadżetem, wspierającym nastrojenie gitary jest stroik, tzw. tuner gitarowy. Może wyglądać tak, jak na rysunku.

Na początek sprawdzamy, czy jest bateria. Może to się wydawać głupie, ale już nieraz spotkała mnie sytuacja, w której przekonanie ucznia o tym, że - po wyjęciu z pudełka dopiero co zakupionego stroika - będzie mógł w końcu nastroić sam gitarę, okazywało się błędne. Nie wszyscy producenci stroików dołączają do stroika baterię... Także na początek sprawdzamy baterię. 
Jeśli nie ma - kupujemy. Ta najczęściej używana w stroiku ma symbol CR2032...

lubiegitare.plJeśli mamy baterię i tuner można włączyć przechodzimy do sprawdzenia ustawień na stroiku. Brzmi tak, jakby nastrojenie gitary za pomocą stroika było skomplikowaną czynnością?
Wszystko co nowe, wydaje się być trudne. Czasem tak jest.
Nie dotyczy to jednak strojenia gitary za pomocą tunera...
Tu potrzebna jest jedynie umiejętność korzystania z niego.

Zanim użyjemy stroika, zwróćmy uwagę na informacje, które wyświetlają się po jego włączeniu...

Na samym dole wyświetlacza widzimy literę G. To dla nas najważniejsza informacja. Stroik jest gotowy do użycia właśnie przy takim ustawieniu. Zdarza się, że po włączeniu zobaczymy litery B, U, V lub CH. Skąd i po co takie oznaczenia? Otóż większość tego typu stroików ma zastosowanie również do innych instrumentów, tj. bas(B), ukulele(U), skrzypce(Violin), czy CH(strojenie chromatyczne).

Przed strojeniem gitary zwróć uwagę na to, aby znalazła się na wyświetlaczu literka G.

lubiegitare.plPrzy ustawieniu np. "V", czy "B" - nie nastroisz gitary... Prędzej urwiesz strunę, myśląc np.: "ten stroik jest jakiś dziwny, nie chce mi stroić" :P

Patrząc na część centralną wyświetlacza stroika, od lewej strony:

  • cyfra "1" oznacza numer struny, którą stroimy.
    Struny w gitarze "liczymy" od dołu, tzn. od najcieńszej do najgrubszej.
    I tak oto mamy: E1, B2, G3, D4, A5, E6. Na rysunku widać, że wyświetla się cyfra 1, która odnosi się do najcieńszej struny E1.
  • za cyfrą mamy literę. Litera ta oznacza nazwę struny, którą stroimy.
    W tym przypadku jest to struna E. Oznacza to, że prawidłowo nastrojona, odpowiada wysokości dźwięku E.

Teraz spójrzmy na górę wyświetlacza. Jest na niej skala.
Patrząc od lewej strony: od -50 do 50.

Podczas strojenia struny kręcimy tym kluczem, na którym jest ta struna nawinięta. Wskaźnik na tunerze wówczas się zmienia...
Im dźwięk struny jest niższy - tym wskaźnik znajdzie się bliżej lewej strony skali. I odwrotnie.
Im dźwięk jest wyższy - tym wskaźnik znajdzie się bliżej prawej strony skali.

Kiedy dźwięk będzie się podwyższał, a kiedy obniżał?

Zależy to od kierunku, w którym kręcisz kluczem. A tak naprawdę od tego, jak nawinięta jest struna. W gitarach klasycznych (przy prawidłowo założonych strunach), kręcąc kluczem "do siebie" - obniżamy dźwięk, natomiast kręcąc "od siebie" - podwyższamy.
W przypadku gitar akustycznych oraz elektrycznych może być także na odwrót.

Przed strojeniem gitary, uderz w strunę i kręcąc kluczem - sprawdź, jak zmienia się dźwięk tej struny.  Będziesz wiedzieć, w którą stronę kręcić kluczem podczas strojenia.

 lubiegitare.plNo to stroimy...

Mając na uwadze powyższe informacje... zaczynamy stroić gitarę. Stroik umieszczamy na główce gitary - tak, jak na rysunku obok.
Chodzi o to, aby po uderzeniu w daną strunę, na wyświetlaczu pojawiła się jej nazwa (lub odpowiadająca tej nazwie cyfra), a wskaźnik na skali znalazł się w punkcie "0" (na środku).
Jeśli dana struna będzie brzmieć niżej - wskaźnik będzie bliżej "lewej strony" skali. Jeśli dana struna będzie brzmieć wyżej niż powinna - wskaźnik będzie bliżej "prawej strony" skali.

Przy okazji... Warto mieć pod ręką zapasowy komplet strun, zwłaszcza jeśli strojenie gitary nie należy jeszcze do dobrze opanowanych przez nas umiejętności.

Jeśli nie masz stroika...

Jeśli nie posiadasz takiego stroika, jak na rysunku obok - możesz skorzystać z zasobów internetu i aplikację do strojenia gitary mieć zawsze na wyciągniecie ręki w swoim telefonie. Aplikację taką znajdziesz bez problemu pod hasłami "tuner gitarowy" czy też "guitar tuner". Jest  cała gama różnych stroików do gitary. Niemniej zasada ich działania jest taka sama.

Podsumowanie

Jak wspomniałam na początku - najbardziej zalecaną metodą strojenia gitary, jest strojenie przy pomocy słuchu.  Zagadnienie to omówię przy okazji osobnego artykułu, w którym poruszę temat kształcenia słuchu. Tymczasem, jeśli zaczynasz dopiero przygodę z gitarą lub po prostu nie potrafisz jeszcze nastroić gitary ze słuchu - nastrój ją możliwie jak najlepiej.

Gitara z pewnością Ci się odwdzięczy... bo...

"Nie strój zdobi człowieka... ale gitarę już tak".

Prezentacja filmowa

Na kanale Youtube znajdziesz materiały, w których dokładnie pokazane jest i wyjaśnione, jak nastroić gitarę. Polecam sprawdzić!

Powodzenia!

/ Katarzyna Maliszewska /

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591