Dni-których-nie-znamy.pdf - Jest to nadzwyczaj popularny utwór, który wykonywany jest bardzo chętnie przez wielu piosenkarzy nurtu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. przez Michała Bajora czy Kamila Bednarka...


Parę słów o utworze i o aranżacji...

album solowy, pt "Korowód""Dni, których nie znamy" to utwór z gatunku poezji śpiewanej, pochodzący z albumu solowego artysty,
pt.: "Korowód" (1971 rok). Jako ciekawostkę warto dodać, że utwór ten nieoficjalnie jest uważany za hymn klubu piłkarskiego "Korona Kielce".
Muzykę do utworu "Dni, których nie znamy" skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Autorem tekstu piosenki jest Marek Grechuta.

 

 W aranżacji utworu zastosowałam tonację E-moll. Aby było to widoczne  - w zapisie nutowym linii melodycznej umieściłam znak jednego krzyżyka za kluczem wiolinowym, który - zgodnie z założoną przeze mnie tonacją - podwyższa dźwięk f do fis. Po zapisaniu linii melodycznej, nałożyłam na nią partię linii  basu. W jaki sposób? Przyjęłam jeden z najczęściej stosowanych sposobów. Mając na uwadze akordy, za pomocą których można zagrać akompaniament, wybierałam z nich dźwięki składowe, które w danym momencie utworu najbardziej "mi pasowały"...

Dlaczego napisałam "mi pasowały"? Ponieważ aranżacja sama w sobie pozwala na dużą swobodę, w zakresie wyboru dźwięków oraz sposobu ich połączenia w danym utworze. To, co dla mnie brzmi wystarczająco dobrze - niekoniecznie musi przypaść do gustu komuś innemu. Na przykład. Akord Em tworzą dźwięki: e - h/b - g. Mogę wybrać dowolny z nich. Mogę zagrać wszystkie dźwięki akordu w każdy możliwy sposób lub wybrać tylko jeden z nich. Mogę również zastosować "kolor" tego akordu.

Co mam na myśli? W tonacji E-moll mogę zagrać akordy Em7 czy też Em9 zamiast akordu Em. W przypadku akordu Em7 - kolorem będzie dźwięk d (septyma mała). W przypadku akordu Em9 - dodatkowym kolorem będzie dźwięk fis... itd. O czym ja piszę?
Mam na myśli zasady budowania akordów. Poznając interwały, rodzaje akordów i ich budowę - nic z tego, o czym napisałam wcześniej, nie będzie przysłowiową "czarną magią".

W opracowaniu pojawiają się akordy opisane np. tak: Am/C. Co oznacza taki zapis?
Należy zagrać akord Am w taki sposób, aby najniżej brzmiącym dźwiękiem był dźwięk c.
Am/C to "akord Am z dźwiękiem c w basie".

Jak zagrać "Dni, których nie znamy"? Zapraszam na prezentację na kanale YT...

Podczas aranżacji utworu założyłam, aby jego zagranie nie sprawiało zbyt wielu trudności nawet początkującym gitarzystom akustycznym fingerstyle. Powodzenia!

Dni-których-nie-znamy.pdf - opracowanie nutowe i w tabulaturze na gitarę akustyczną fingerstyle.

 

 

/ Katarzyna Maliszewska /

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591