Wyobraźmy sobie taką sytuację, w której nagle słyszymy od swojej pociechy: "Mamo, kup mi gitarę". I co dalej? Mieć jakąś pasję w życiu to niewątpliwie piękna sprawa i jeśli od dłuższego czasu przewija się między wierszami temat "gitara", to jest to właściwy moment, aby zacząć rozglądać się za instrumentem...

Aby prawidłowo ukierunkować rozkwitającą gitarową pasję, przy wyborze "pierwszej gitary" warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przedstawię najczęściej pojawiające się rozwiązania i omówię każde z nich tak, aby pozostawić pełną dowolność, ale i rozwagę przy podejmowaniu tego ostatecznego. To, jaka będzie ta "pierwsza gitara" zależy od wielu czynników. Czasem bywa tak, że sytuacja nie pozwala od razu na inwestycję w nowy instrument. Co nam wtedy pozostaje?  Bez paniki. Mamy co najmniej dwa rozwiązania:

(1) "Mój dziadek ma jakąś gitarę na strychu"...

Warto popytać najbliższych oraz dobrych znajomych. Może się okazać, że gdzieś w kącie stoi nieużywana już gitara, o czym nie wiemy.
Ale tutaj ostrożnie. Pamiętajmy o tym, że "gitara" ma dziecku od początku kojarzyć się z czymś przyjemnym. Jeśli już znajdziemy tą drogą instrument do nauki gry, warto skonsultować jej stan z osobą znającą się na rzeczy. Struny metalowe w gitarze nie są na początek dla dziecka dobrym rozwiązaniem, ale jeśli już – to należy zadbać o to, aby ich wysokość nad gryfem była odpowiednia. Bardzo wysoka akcja strun prędzej zniechęci, niż zachęci do grania. Gitara musi też dać się nastroić. Idealnie byłoby (tym bardziej, jeśli gitara ma być dla dziecka), gdyby wielkość gitary była odpowiednia do preferencji przyszłego gitarzysty, a struny - nylonowe.

To mniej więcej tak, jak z butami. W za dużych nie będzie nam wygodnie chodzić. A skoro już poruszyłam ten temat, w przypadku gitar wygląda to następująco:

  •  Dla dzieci do 110 cm – gitara 1/4
  • Dla dzieci z przedziału 110 – 120 cm – gitara 1/2
  • Dla dzieci z przedziału 120 – 150 cm – gitara 3/4
  • Gitara 4/4 będzie zaś odpowiednia dla dzieci i osób dorosłych powyżej 150 cm.

Często jest tak, że rozmiar gitary sprzedawca dopasuje do wieku dziecka. Nie jest to oczywiście błąd, ale warto te informację skonfrontować z podanymi wyżej wytycznymi.

(2) Wynajem instrumentu...

Oferta wielu szkół muzycznych daje obecnie taką możliwość. Warto się zorientować w tym temacie, gdyż może się okazać, że niewielkim kosztem, możemy od razu mieć instrument gotowy do rozpoczęcia nauki grania. Od siebie mogę polecić wypożyczalnię gitar klasycznych Alvera.

Moją pierwszą gitarą był instrument marki Defil, bez jednej struny, którą "przejęłam" po mojej starszej siostrze. Pamiętam wysoko umieszczone struny metalowe, które stwarzały mi niemały problem przy wydobywaniu dźwięków na pierwszym progu.
Jednak radość z możliwości nauki gry była dla mnie wówczas większa niż trudności, jakie musiałam pokonać :)
Dlaczego o tym wspominam? Przy wyborze instrumentu dla dziecka, nie trwajmy do końca w przekonaniu, że skoro "dało się radę kiedyś, to i teraz się da", dając dziecku "jakąś tam" gitarę. Kiedyś możliwości wyboru instrumentu były naprawdę bardzo ograniczone. Wybierzmy taką gitarę, która przede wszystkim zapewni komfort grania od samego początku nauki.

Jeśli rozważamy zakup gitary...

...to należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: jaki rodzaj gitary? klasyczna, akustyczna, czy może elektryczna? nowa czy używana? Powiedzmy sobie wprost – każde rozwiązanie jest właściwe. Ale to, które wybierzemy warto najpierw skonsultować ze swoim dzieckiem, poznając jego wyobrażenia o gitarze (np: "chcę aby była czerwona, taka jaką ma pani od muzyki"), a następnie – z osobą, która będzie potrafiła znaleźć kompromis pomiędzy oczekiwaniami dziecka, a jego i naszymi preferencjami, co do rodzaju i jakości instrumentu.

Lekcja próbna...

Przed zakupem warto także rozważyć udział w tak zwanej lekcji próbnej. Dobry nauczyciel gitary nie tylko od razu oceni predyspozycje twojego dziecka do grania, ale również doradzi dokładnie, za jakim instrumentem należy się rozejrzeć.

Nie spiesz się...

Gotowa recepta na pierwszą gitarę dla dziecka? Nie ma takiej... Z pewnością nie jest wskazany pośpiech przy wyborze pierwszego instrumentu. Na tyle, na ile jest to możliwe – zadbajmy o to, aby gitara była wygodna, stroiła i sprawiała przyjemność już w początkowym etapie nauki gry.

Gitara nowa czy używana?

To dość częste pytanie. I choć to temat na osobny artykuł, krótko wyjaśnię, o co chodzi. Gitara używana jest tańsza i rozegrana. Często jest tak, że trafimy na bardzo dobrą markę i model instrumentu. Mało tego - gitara będzie "prawie" nowa. To są plusy. Instrument używany być może będzie wymagał wymiany strun. W zasadzie jedynym poważnym minusem takiego rozwiązania może być sytuacja, w której gitara jest uszkodzona lub ma ukrytą wadę. Jeśli tak nie jest – to zakup gitary używanej jest jak najbardziej uzasadniony.

Natomiast nowy instrument musi się "dostroić" do właściciela (co należy traktować jako plus). Pomimo tego, że gitara jest nowa, często wymaga dopasowania akcji strun do preferencji osoby grającej (głównie w przypadku gitar akustycznych i elektrycznych).
Nowy instrument wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku gitary używanej, ale... Jest nowy :). Którą gitarę wybrać?
Przeanalizuj wszystkie "za" i "przeciw". To z reguły powinno wystarczyć do tego, aby wybrać właściwie. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu wciąż nie wiesz, jaką gitarę wybrać...

Podsumowanie

W zdecydowanej większości sprawdza się na początek gitara klasyczna, ze strunami nylonowymi, dopasowana rozmiarem do wzrostu
i rozpiętości ramion dziecka. Wiedz jednak, że jeśli zainteresowanie dziecka gitarą jest związane na przykład z muzyką heavy-metalową, czy gitarzystą elektrycznym wypatrzonym na scenie – gitara klasyczna może szybko zniechęcić, nawet pomimo tego, że jest polecana na początek. Poznaj powody zainteresowania gitarą swojej pociechy, skonsultuj te informacje z fachowcem, skorzystaj z lekcji próbnej (nawet jeśli nie masz jeszcze gitary), dowiedz się jakie są predyspozycje twojego dziecka do gry, poznaj opinię prowadzącego zajęcia co do kwestii wyboru odpowiedniej gitary, po czym... wybierz. Wybierz razem z dzieckiem!
Gwarantuję, że takie podejście do tematu "pierwszej gitary" sprawi ogromną radość twojemu dziecku, a Tobie – zapewni wewnętrzny spokój  i przekonanie o dobrze postawionym pierwszym kroku w inwestycję rozwoju muzycznego twojego dziecka.

 

/ Katarzyna Maliszewska /

 

Kontakt

e-mail:  biuro@lubiegitare.pl

telefon: 502-602-591